Defter baskı

Defter baskı

  • Yazar : Cansoy Matbaa
  • İletişim : cansoymatbaa@gmail.com

Defter baskı

Defter baskı kurumsal firmanıza defter baskı yapmanın ücreti fazla gibi gözükse de, Ankara matbaa firmamız ekonomiyle mücadele altında en uygun fiyatları vermeye devam etmektedir. Kurumsal firmaların kendi reklamını yapmak için defter baskı yaptırmaları gerekmektedir. Grafik tasarım şu şekilde tasarlanıp basılır, iç tasarımı normal defteri andırır, ama normal defter baskı kendisini ayıran özelliği firmanın web sitesi ve logosunun olmasıdır.

Tasarım yaparken de firmanın hem logosu uygun bir yere koyulmalı, hemde web adresi uygun bir yere koyulmalı. Baskı kağıdının orta kısmı çizgili ve kareli olur. Kareli olması bazı firmalar tarafından şunun için tercih edilir. Örneğin; enerji firmaları ve mimarlar daha rahat çizim yapabildiklerinden kareli defter baskı yaptırıyorlar.

Kareli kağıt baskı hem firmalara özel olur, hemde kişiye özel olur, kişiye özel defterleri baskıdan ayıran tamamen kişiye özel olmasıdır. Kişiye özel ürünü şu şekilde açacak olursak kişinin kendi adının yer aldığı isme özel defter baskıdır. İsme özel ürün baskı, Ürün baskının kapak kısmına kişinin adının yazılmasından dolayı isme özel defter diyede adlandırılabilir.

Kişiye Özel Promosyon Ürünleri

Sadece isme özel defter olmamakla beraber, bu ürünleri açacak olursak eğer bazı defter baskı çeşitlerinde vardır ama isimleri farklıdır. Örneğin ajanda defter gibi de halk dilinde kullanılır. Halk dilinde ajanda modelleri ve bloknot özel defter diyenler de olmuştur. Hatta sevgiliye özel defter, promosyon ajanda ve kişiye özel defter kalem seti gibi diyenlerde de rastlamışızdır.

Ürün baskı kağıdı 1. hamur kağıtlardan yapılmaktadır. Hem kâğıdın daha kolay yazılması hemde baskı maliyetinin daha uygun matbaadan çıkmasından dolayı tercih edilir. Kişiye özel defter, firmalar tarafından özel müşterilerine yaptıkları bir jest anlamına da gelebilir. Defter baskının da kendi içerisinde standart bir ölçüsü yoktur. Örneğin; a4 kâğıt ölçülerinde ve A5 kağıt ölçülerinde defter baskıda yapılabilmektedir. Sevgiliye özel defter ise tamamen farklılık göstermektedir ve sevgililerin renk seçimleri çok önem arz eder. Ürünleri baskıda kapak seçimi ise hem mukavva sıvama hemde 350 gr mat kuşe gibi kağıtlara yapılmaktadır. Kapakların spiral ve cilt kapak takma gibi özellikleri vardır. Mukavva kapakları ajanda modellerinde de görmek mümkündür. Mukavva sıvamalı kişiye özel defter normal defterlerin kapaklarından dahada kalın olur.

2019 Ajanda Modelleri

2019 ajanda modelleri ve promosyon üretimin de biz Ankara matbaa firmamız mukavva sıvamalı ajanda baskı fiyatlarında sunuyoruz. Mukavva sıvamalı ajanda fiyatları da kendi içerisinde değişir. Organizer ürünler gibi ürünlerde kullanılmaktadır. Ogranizer  normal ajandalardan farklıdır. Aralarındaki fark ise şu şekildedir. Ogranizer ajanda baskı ne spiralli ajanda ne de spirali deftere benzer. Tamamen alakasız olup ortadan demir mekanizma ile işlenmektedir. Mekanizma 4’lü veya 6’lı olabilir bu farklılık ise Ogranizer ajandanın ebadına göre mekanizma sayısı ayarlanmaktadır. Müşterinin tamamen kendi isteği ve zevkine göre ajanda baskı modelleri tercih edilir. Bu durum kişiye özel organizer ajanda içinde uygulanır.

Kişiye özel mekanizmalı ajanda modellerinde ise müşterinin resim baskı ilave edilebilir. Kişiye özel ürünleri üretirken ajanda modellerini sunarız. Kişiye özel modelleri üretirken bütün müşterileri kapsamasına da dikkat etmemiz gerekmektedir. O yüzden fazla ajanda ve defter modelleri üretiyoruz. Bu yüzden matbaa firmamıza ciddi bir yatırım yapmamız gerekmektedir. Ekonomiyle mücadele edebilmemiz içinde hem fiyatlarımızı daha uygun tutabilmek hemde kaliteyi daha da artırmamız gerekmektedir. Yoksa ne ajanda da nede kişiye özel ajanda da rakiplerinizi ile rekabet edebilirsiniz.

Promosyon ürünleri

Müşterilerimiz promosyon ürünleri isterken kalem setleri de sipariş edebilmektedir. Kişiye özel kalem de yapıla bilmektedir kişiye özel kalem fiyatları arasında dağlar kadar fark vardır. Kalem adeti fazla yaptırmayı planlıyorsanız normal kalem yaptıra bilirsiniz. Normal kalem hem fiyat olarak çok makul hemde daha fazla kişiye ulaşmanızı sağlar. Kişiye özel kalemin fiyatları çok pahalı olmasından dolayı çok fazla müşteriye ulaşamazsınız. O yüzden ister istemez müşteri ayrımı yapmak durumunda kalırsınız. Her müşteriye kişiye özel kalem yaptırmaya kalkışırsanız baya bir servet ödemeniz gerekir.

Promosyon Modelleri

Özel kalem fiyatları yaklaşık 100 TL gibi bir rakamlara çıkmaktadır. Ama normal kalem ise yaklaşık olarak 1 TL gibi bir fiyat çıkabilir birim fiyat ta. O yüzden harcama yaparken. Yani ürün seçimi hem bizi ekonomik olarak sarsmamalı hemde daha fazla müşteriye ulaşabilmeliyiz. Bloknot baskılarda da bu işlem daha farklıdır.

Bloknot bastıracağımız adetini ne kadar fazla tutarsak o kadar daha fazla müşteriye ulaşmamızı sağlamaktadır. Bloknot baskı hem müşterilerin günlük not kağıt kullanımını sağlar hemde reklamınızı yapmış olursunuz. Kalem ve not kağıtları elimizden geldiği kadar matbaa baskıya göre ayarlamamız gerekmektedir. Rakiplerinizi de iyi analiz etmeniz gerekmektedir. Örnek verecek olursak eğer şu şekil de yapabilirsiniz.

Örneğin günümüz teknolojisini daha yakından takip ederek daha yenilikçi fikirlere sahip olabilirsiniz. Rakip firmaların üretmiş olduğu ürün yelpazesini değil günümüzde gündem ve sosyal medya yaygın olmasından ötürü müşterilerinize daha yenilikçi olmayı deneyebilirsiniz. Yani sizin ürettiğiniz ürünleri kimsenin üretmemesine ve kimsede olmamasına dikkat edebilirsiniz. Piyasaya hangi ürünü üretiyorsanız ilk olmanız sizi her zaman önde olmanızı sağlar. Önde olmakta sizi daima ileri götürür.

Bu durumda sizin daha araştırmacı ve gündemi sürekli takip etmeniz gerekmektedir. Mevcut Türkiye'nin ekonomisini de göz önünde bulundurursak müşterilerimize kaliteli uygun ürünleri üretmemiz gerekmektedir. Kağıtların çoğu yurt dışından gelmektedir ve aslında matbaa ürünlerinin çoğu yurt dışından gelmektedir. Bu sade kalem değil USB flaş bellek ve benzeri tüm teknoloji ürünleri yurt dışından gelmektedir. Bizleri hem fiyat hem kaliteli ürün çıkartma konusunda baya zorlamaktadır.