Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Fatura Baskı Nasıl Yaptırılır?

Fatura, bir şirket için olmazsa olmaz olan parçalardan biridir. Kurumsal kimliğin önemli parçalarında biri olan faturanın basımı için gerekli olan evraklar sağlanmalıdır. Fatura resmi evraklardan biridir. Bunun için her matbaa tarafından fatura baskı işlemleri yapılamaz. Sadece gerekli belgelere sahip matbaalar fatura baskı işlemlerini yapabilmektedir. Her firma bir faturaya ihtiyaç duymaktadır. Bu yüzden işinin ehli bir matbaa bulunmalı ve gerekli evraklar hazırlandıktan sonra fatura baskı işlemine geçilmelidir. Birçok fatura modeli mevcuttur. Bunlardan en çok kullanılanı irsaliyeli faturadır.

İrsaliyeli fatura, içeriğinde firmanın logosunu, adresini ve telefon numarasını barındıran en klasik fatura türüdür. Boyutları a4 ya da a5 arasında değişiklik göstermektedir. İçerisinde müşteri için gereken her türlü bilgi bulunmalıdır. Bu faturanın yapılabilmesi için firmanın bir kurumsal kimliğe sahip olması gerekmektedir. Kurumsal kimlik tasarımının içeriğindeki ürünlerden biride irsaliyeli faturadır. Bir diğer fatura modeli ise hizmet faturasıdır. Bu faturada da irsaliyeli faturadaki gibi firma bilgileri ve logosu bulunur. Elle doldurabilmekte mümkündür. Üçüncü fatura modeli ise gider pusulasıdır. Gider pusulası, Ankara matbaa bu iş için defter kullanmak istemeyen firmalar tarafından talep edilen bir fatura modelidir. Genellikle renksizdir. Logonun bulunması şart olmasa da kullanılan modelleri de mevcuttur.

 Fatura baskı için gerekenler

Fatura baskı evrak kategorisinde olduğundan firmanın gerekli belgeleri toparlaması gerekmektedir. Bu evraklar olmadan fatura baskı yapılması mümkün değildir. Fatura basımı bir şirket için yapılacak ise istenecek ilk belge vergi levhasının bir kopyasıdır. Şirket sahibinin nüfus cüzdanın fotokopisi ve imza sirkülerinin bir kopyası da istenen diğer belgelerdir. Bu belgeler toplandığında basım işlemlerine başlanabilir. İlk olarak fatura tasarımı yapılmalı ve müşteri tarafından onay aldıktan sonra baskıya gönderilmelidir.

 Fatura baskı fiyatları

Fatura baskıda fiyatlar matbaanın konumuna, kağıdın kalitesine ve baskı sayısına göre değişiklik göstermektedir. Ortalama fiyatlar 90 TL’den başlamaktadır. Kağıdın çok ince ve kalitesiz olmamasına dikkat edilmelidir. Fiyatlar üzerinde en az kağıdın kalınlığı kadar etkili olan bir diğer konu kağıdın büyüklüğüdür. Kağıdın büyüklüğü a4 ve a5 boyutları olarak değişiklik göstermektedir. A4 faturalar çok daha büyük boyutlu olacağından fiyatları da aynı oranda artış göstermektedir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir